ייעוץ עסקי לחברות MVP

ליווי אסטרטגי

רוצים לקדם ולשדרג את העסק אבל לא מצליחים להבהיר מה חשוב לכם מעבר ל"עוד לקוחות"? המהלכים השיווקיים שלכם לא עומדים ביעדים? נקלעתם למשבר וכעת העסק דורך במקום? ליווי אסטרטגי הוא מסלול ההמראה להצלחה, המתבסס על תוכנית אסטרטגית ישימה שבה מוגדרות המטרות והפעולות לביצוע וכולל ליווי אישי צמוד ומקצועי של העסק, עד שיממש את מטרותיו.

מהו בדיוק ליווי אסטרטגי?

כיום בעלי עסקים נדרשים לא רק "לנהל את העסק": עליהם להיות באופן קבוע עם אצבע על הדופק לגבי שינויים בשוק ובקרב הצרכנים, להשתלם בנוגע למיומנויות הניהול האישיות שלו, לדאוג לרווחת העובדים בכל המישורים ולעמוד בכל תנאי חוקי וכשר מצד המדינה. פלא שעסקים וארגונים רבים המרוכזים בלשרוד את יום העבודה לא מצליחים להתפתח ולהגשים את מטרותיהם?

החיזוקים שנדרשים לנקודת החולשה הזו, הם בדיוק מה שמעניקה תוכנית ליווי אסטרטגי – במסגרתה יועץ אסטרטגי מיומן ובקיא יוכל להעניק לכם ליווי וסיוע צמוד לאורך תקופה ולבחון עמידה ביעדים ומטרות ולהצביע על פעולות שצריך לבצע תוך כדי העבודה בשטח.

עבודת הליווי כשלעצמה לא נולדת ביום בהיר אחד. המלווה האסטרטגי לא מגיע בוקר אחד לארגון או החברה, צופה בפעילותה ולומד על הדרכים האופטימליות ביותר לפתח ולשכלל את דרכיה. זהו למעשה השלב השני בתהליך האסטרטגי, שבו חברה או עסק בנו תוכנית אסטרטגית שלמה וכעת מעוניינים לעמוד בה עד להשגת כל המטרות שנקבעו.

ליווי אסטרטגי
ליווי אסטרטגי

אלמנטים מרכזיים באסטרטגיה העסקית

התוכנית האסטרטגית עצמה מורכבת משלושה שלבים מרכזיים:

  1. איסוף נתונים וניתוחם – היועץ האסטרטגי בוחן לעומק וביסודיות את כל ההיבטים הקיימים בעסק (לרבות היבטים חיצוניים כמו קהל היעד והמתחרים או השוק בכלל) ומשתמש בכלי מחקר מתקדמים וניסיון שיסייעו לו לאפיין את הפעילות ולהסיק מסקנות בנוגע לפעילות העסק, התנהלותו מבחינה פיננסית, ניהולית, מכירתית ושיווקית.
  2. בניית האסטרטגיה – כל הנתונים שנאספו עד כה יגיעו לשולחן הניתוחים. כאן נבנית תוכנית פעולה ממוקדת שבמסגרתה נאספים היעדים, המטרות והגדרת המשימה הארגונית לכדי תבניות עבודה ישימות. היועץ יגדיר על סמך הנתונים את היכולות של העסק והיתרונות שבו, את המגבלות הקיימות לו כיום ואת דרכי הפעולה המבוססים על רצונותיו של הארגון כרגע.
  3. ליווי – אחרי בניית התוכנית דרוש יישום של כל הדברים שנקבעו בה. ולכן היועץ האסטרטגי מלווה את החברה בתהליך היישום שלה, בודק את הפעילות תחת כל המעטפת האסטרגית החדשה שנקבעה, מנחה את העסק כיצד לפעול ומציע פתרונות במקרה של קושי.

 

בשנים האחרונות בוחרים יותר ויותר ארגונים, חברות ועסקים בכל סדרי הגודל לפנות לקבלת ליווי אסטרטגי, מתוך הבנה כי הכתבת התוכנית האסטרטגית לבדה איננה מספיקה. התהליך מתמקד בדרכי ההגשמה של התוכנית ובמכשולים ואתגרים שהעסק מתמודד איתם תוך כדי, מה שיספק את המתכון האופטימלי להצלחה ולתנועה בכיוונים הרצויים לכל עסק.

 

מיהו המלווה האסטרטגי?

מדובר ביועץ מומחה, שיש לו כישורים וניסיון מעולמות הייעוץ בגופים מסחריים ותאגידיים. בכל הנוגע לעסקים, היועץ נדרש גם לבקיאות פיננסית כאשר בחלק לא מבוטל מהמקרים הוא יידרש גם לבקיאות מצוינת באספקטים השיווקיים.

למעשה, תחום הייעוץ כשלעצמו הוא תחום רחב ומגוון מאוד ולכן ישנם יועצים המתמחים בליווי פיננסי וכלכלי ויועצים אחרים המתמחים בצד השיווקי, המכירתי והתדמיתי. קיימים גם יועצים שמוכשרים יותר בליווי ההנהלה הבכירה. אם לעסק דרושים כל אלו, הרי שהמעשה הנכון ביותר הוא לפנות לחברה שבה קיימים אנשי מקצוע מכל אחד מההיבטים הללו כדי לקבל את הליווי המושלם.

כמובן שמכיוון שמדובר ביועצים שתפקידם הוא להנחות את העסק לאורך תקופה ארוכת טווח, עליהם להיות בעלי ניסיון מעשי בשטח, בדגש על ניסיון קודם בענפי העסקים השונים ובתפקידים ניהוליים. היועצים נדרשים להכיר את השוק המקומי ואת הענף שבו העסק פועל וככל שניסיונם רחב ועשיר יותר, כך הסיכויים להעניק מענה מדויק ואפקטיבי לכל עסק גדלים משמעותית.

 

תזמון הייעוץ האסטרטגי

מתי בדיוק העסק נדרש לייעוץ אסטרטגי? שאלת התזמון היא שאלה כללית מאוד, שהתשובה לגביה משתנה על פי פעילות העסק וצרכיו. אבל אפשר לענות על כך דרך כלל אצבע מרכזי, לפיו עסק שעדיין לא קיבל מעולם ייעוץ אסטרטגי לאורך פעילותו, לא בנה תוכנית אסטרטגית מקצועית ולא יישם אחת שכזו, הוא עסק שעדיין לא ממצה כראוי את הפוטנציאל והמשאבים שלו.

כאן חשוב להתייחס גם לשוק הדינמי שבו מידי שנה מצטרפים שחקנים חדשים לשוק, תרבות הצריכה משתנה בתדירות גבוהה, הטכנולוגיה מאפשרת מתן שירותים ותהליכי מכירה בדרכים מגוונות ולכן כל עסק מחויב להישאר תמיד עם אצבע על הדופק ולהבין האם האסטרטגיה הנוכחית שלו עדיין מתאימה לשוק, לפעילותו ולשינויים הקיימים בהם.

זוהי הסיבה שאסטרטגיה וקבלת ליווי אסטרטגי בפרט אינם מסתכמים בעבודה חד פעמית. בניית התוכנית האסטרטגית מתרחשת בדרך כלל אחת לכל כמה שנים ודורשת עם סיום בנייתה גם ליווי צמוד עד לעמידה נאותה כמצופה בכל יעד ויעד. כאשר הליווי מסתיים, העסק נדרש לבחון פעם נוספת את האסטרטגיה הקיימת ולהבין האם יש צורך בבניית אסטרטגיה חדשה.

ישנם גם שלבים בחיי העסק שבהם הוא מוכרח להשתמש בשירותי הייעוץ האסטרטגי גם ללא קשר להתפתחות, צמיחה, רווחים או התייעלות. עסק במשבר ושנקלע לקשיים עשוי למצוא את עצמו בבעיות של התנהלות לא יעילה ובאתגרים משמעותיים במכירות והשיווק שלו. לעתים מדובר גם בהתנהלות פיננסית לקויה.

כל אלו מצריכים חזרה אל הבסיס, אל אותה אסטרטגיה שבעבר העסק יצר ובה קיימים החזון, המטרות והגדרות המשימה, הערכים והיתרונות שמבדלים אותו לעומת המתחרים וכיצד הוא אמור ליישם אותם מתוך התכווננות של מהלכים וותיקים או חדשים.

 

ביצוע התוכנית העסקית עד היעד

היועץ לא מציע רק רעיונות הוליסטיים לגבי העתיד של החברה, אלא שיטות, טכניקות והנחות עבודה שנובעים מתוך ראייה מעמיקה של כל הפרטים הקטנים החבויים בארגון: דוחות כלכליים, דינמיקה בין עובדים ומנהלים, חשיפת ליקויים ונקודות חולשה והצעת כל הדרכים הישימות והריאליות לפתרונם.

אם היועץ הוא אדם שמגיע מתחום האימון הניהולי, הוא יוכל גם לספק מטעמו הכשרות וכלים ניהוליים שיסייעו לעסק לפתור כשלים ולהתקדם קדימה לעבר כל המטרות.

את בניית התוכנית האסטרטגית והליווי שיתרחש אחריה אפשר לבצע תמיד, גם כאשר החברה לא נמצאת בקשיים או במצב של "דריכה במקום". אם אתם חושבים על חידוש של מותג וותיק, שירות חדש, צמצום או התרחבות פעילות, יצירת שינויים תפעוליים, חילופי מנהלים, מיזוג, הכנסת שותפים, חדירה לשוק חדש בארץ או מעבר לים – דרושה לכם תוכנית ממוקדת שתבהיר כיצד להגשים כל אחד מהרצונות הללו באופן מדויק.

 

אסטרטגיה היא מילה גדולה, אבל אתם חושבים בגדול

למרות שהמילה "אסטרטגיה" היא מילה שבעלי עסקים רבים חשים מאוימים ממנה, חשוב להבין שהיא מתבצעת עבורכם ולמענכם ומתוך שיתוף פעולה מלא עם בעלי העסק. זוהי תוכנית שלא שופטת אתכם, משנה אתכם או מנקדת אתכם לפי הצלחות.

ההיפך הוא הנכון – ליווי אסטרטגי מסייע לחיזוק וגיבוש תפיסתכם העסקית, מסייע לכם להזכיר מה חשוב ומהן המטרות גם כאשר האתגרים בשטח צפים ומאפשר לכם למצוא את הכיוון העסקי המתאים להשקפתכם והחזון העצמי שלכם.

הליווי האסטרטגי שאנו מספקים יינתן לכם ככל הנדרש וצפוי לסייע בכל היבט, שאלה או אתגר שכרוכים ביישום התוכנית. נשמח להיות חלק מההצלחה העסקית שלכם ולספק לכם ייעוץ אסטרטגי מטובי המומחים, הכרוך בבניית תוכנית ובליווי צמוד, עד להגשמת כל יעד.

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
מידע נוסף בנושא