ייעוץ עסקי לחברות MVP

ייעוץ אסטרטגי – גם לראש הממשלה יש יועצים

לא פעם חלום העסק אינו מתממש כצפוי. שיעור מכירות נמוך, עובדים לא יעילים או מסופקים, וגרוע מכל, צבירת חובות, הם רק חלק מהמשתנים שיכולים להביא בעל עסק לסף ייאוש. ייעוץ אסטרטגי מהווה הפתרון האידיאלי בעבור אלו שנתקלים במשוכות, ויכול להצעיד את העסק לעתיד חדש וטוב יותר. ייעוץ אסטרטגי – המדריך המלא.  

חברות רבות – ללא כל ידע מקדים

חלומם של ישראלים רבים הוא לפתוח עסק, ולא לעבוד בעד שום אדם מלבד עצמו. אולם, רצון זה, כאשר הוא שלוב בחוסר ידע וניסיון עסקיים, יכול להוביל למפלה משמעותית, והמספרים, לא משקרים.

בשנת 2017, מתוך כ – 57,000 עסקים קטנים ובינוניים שנפתחו, שרדו אך ורק כ – 16,000, הם פחות מ – 25%. סטטיסטיקה זו מביאה רבים לא רק לתחושת כישלון וחוסר שביעות רצון, אלא גם לבור כלכלי בכיס, שאף אחד לא מעוניין להתמודד עמו. אז מדוע רבים נכשלים במשימת פתיחת העסק?

 

מנכ"ל – המקביל של שר בעולם העסקי

כאמור בכותרת, ובאופן אולי קצת מפתיעה, אנו ממשילים מנהל עסק, בין אם עסק זעיר, ששיעור עובדיו לא עולה על 4, ובין אם תאגיד ענק, לתפקיד שר בממשלה. הסיבה העיקרית היא חוסר ההיכרות עם התפקיד, בכל מינוי מחדש, שמביא לא פעם לבלבול רב.

בדומה לעובדה ששר לא יחליט על פעולות על דעת עצמו, במרבית המקרים, כך גם בעל העסק. החלטה מתוך בורות או שיגעון גדלות יכול להביא את החברה, כמו את המדינה, למקומות שאינם רצויים, ומשכך, בוחרים אלו יועצים שיקיפו אותם ויפרסו בפניהם את התמונה המלאה.

 

חברות ייעוץ אסטרטגי – הדרג המקצועי

המקבילה הפרטית של יועצי השר הם חברות הייעוץ האסטרטגי. חברות אלו, אשר בקרבן מועסקים מיטב המוחות מהעולם הפרטי, נועדו להעניק לבעל העסק נקודת מבט חדשה, אשר תוכל להביא לקבלת החלטות נכונה, מושכלת, ובעיקר כלכלית יותר, מאשר שהיה מקבל על דעת עצמו.

 

אז מהם תפקידי חברות הייעוץ האסטרטגי?

מבין שלל הנושאים בהם מתמקד עולם העסקים, ישנם שלושה נושאים בוערים, שעל בסיסם, יקום וייפול עסק באופן די מוחלט. על אף הצורך בשלושתם, על פי רוב, חברות ייעוץ אסטרטגי לעסקים אשר פועלות במישור אחד, יביאו לצמיחה הגבוהה ביותר, שכן עבודה בתחום אחד בלבד, יכול להביא את רמת המקצועיות בו לשיעור הגבוה ביותר.

 

תפקיד ראשון – ייעוץ ארגוני

עולם הייעוץ הארגוני עוסק בתחום של ניהול ההון האנושי בחברה, לרבות אופן ניהול העבודה, הגדרת תפקידים, ממשקי עבודה וכו', מבוסס על תיאוריות שונות שהתפתחו עם השנים.

לדוגמה, בעוד בעבר דגלו בשיטה הבירוקרטית, בה לכל ארגון יש סדר קבוע לפעולות שונות ואין לסטות ממנו, שכן עובדים צריכים מסגרת נוקשה, התגבש שינוי משמעותי במהלך השנים. השינוי האמור הביא למעבר לגישות הדוגלות באמון בעובדים, מתוך הנחה שאלו מעוניינים להצליח ולהתפתח.

 

מה עושים בפועל?

בתחום הייעוץ הארגוני, חברות ייעוץ אסטרטגי שמות דגש על ניהול נכון של כוח העבודה, שיביא לפרודוקטיביות מלאה של העובדים, בין אם דרך מערכות תגמול, הכרה ועוד. מבנה ארגוני יעיל, אשר מגדיר לכל עובד את תפקידיו השונים ויוצר מסגרת בה יכול העובד להגשים גם את רצונותיו, בניית מערכי תקשורת בין הדרג הניהולי לדרג הזוטר וכו'.

 

תהליכי קליטה ופיטורין

בין היתר, הון אנושי איכותי בעסק מבוסס על העובדים בשורותיו. משכך, לצד ניהול מערך פיטורין הולם, שלא יפגע בעסק (לדוגמא, האם ידעתם שחייב לקיים שימוע טרם פיטורין?), יש לדאוג למערך גיוסים איכותי, אשר ידאג שמבין העובדים האיכותיים ביותר, יגיעו אליכם לעסק העובדים המתאימים ביותר.

ייעוץ אסטרטגי – גם לראש הממשלה יש יועצים
ייעוץ אסטרטגי – גם לראש הממשלה יש יועצים

ייעוץ שיווקי

בטרם נתחיל לדבר על ייעוץ שיווקי, עלינו להבין מהו שיווק, שכן לא פעם, מתבלבלים אנשים בין עולמות השיווק לעולמות המכירות. בעוד עולם המכירות עוסק בהתנהלות אל מול לקוח הקצה, לרבות על ידי שכנוע והעברת מסרים, המסרים עצמם, לצד בחירת קהל הלקוחות הייעודי, אסטרטגיית המכירה והפרסום, נקבעות בעולם השיווק. (עוד על ייעוץ אסטרטגי שיווקי, תוכלו לקרוא כאן).

 

תחימת הגבולות

לאחר תחימת הגבולות האמורה, אנו מבינים כי ייעוץ שיווקי נועד לסייע לחברה לחזק את בסיס הלקוחות הקיים שלה, לצד הגדלתו וחדירה למוצרים שונים. משכך, יועץ שיווקי, בין היתר, יסייע לקבוע, בהתאם לסוג המוצר הנמכר, את קהל היעד, איתור התחרות בו וסדר הגודל שלו, תמהיל שיווק ונתונים רבים נוספים.

 

לוגיסטיקה ותפעול

כאשר מדובר על עסקים הסוחרים במוצרים או בשירותים, למערך לוגיסטיקה ותפעול איכותי יש משמעות רבה, שכן חיסכון של שקל ביחידה, יכול לעשות פלאים בדו"ח הרווח וההפסד השנתי.

משכך, ייעוץ אסטרטגי כולל, בין היתר, ליווי מערך לוגיסטיקה ותפעול, אשר יבחן את יעילות המערך הקיים, ייבנה הליכי ומתודות עבודה חדשות, יבחן אפשרות למיקור חוץ, בחינת יעילות העובדים, ניהול, סיווג וספירות מלאי וכו'.

 

ניהול כספים

ניהול כספים מהווה אחד מאבני היסוד של ניהול עסק. הסיבה העיקרית לכך היא שבניגוד למספרים לעיל, אלו מעידים כמה כסף נכנס לחברה בסוף החודש, ומשכך, מהווים פרמטרים בעלי חשיבות בלתי ניתנת לשיעור.

לרבים מבעלי העסקים אין ידע חשבונאי מספיק דיו בשביל לנתח את הדו"חות הכספיים כראוי. משכך, יועץ עסקי, בתחום ניהול הכספים, יסייע לכם, קודם כל, בהבנת הנתונים העומדים בפניכם. בין היתר, על ידי הבנת הנתונים, תוכלו לאתר מוצרים שאינם רווחיים לחברה, הוצאות שאינן לצורך ועוד.

 

לא רק דוחות כספיים

מעבר לסיוע בניהול הכלכלי השוטף של החברה, ליועץ יתרונות רבים נוספים, אשר יוכלו להפחית את שיעור הכספים המשולמים על ידכם כל חודש. לדוגמה, ניתן לקחת את הבנק. בניגוד למה שחושבים רבים, שיעור הריבית שנקבעה להלוואה, או גובה ההלוואה שניתנה, אינה תלויה במשתנים שאינם תלויים בכם, אלא מדובר על משא ומתן עסקי לכל דבר.

 

יועץ עסקי

יועץ עסקי, אשר מעורה בהתנהלות מול הגופים האמורים, יכול לסייע לכם רבות בפתרון בעיות שונות בנושא. בין היתר, זה יכול לבדוק את זכאותכם לביצוע מיחזור משכנתא או איחוד הלוואות, אשר ישפרו את תנאי ההלוואות פלאים, על רקע נתונים ממשיים, דוגמת ערך שווי עדכני של החברה.

 

ליווי מנהלים – עד לרווחיות

כפי שצוין לעיל, מהל מהווה הסמכות העליונה של החברה או העסק, אך לא פעם, זה מגיע למצב בו אינו יודע באיזה אפיק פעולה יש לבחור. על רקע האמור, נציין כי רבים טוענים כי מנהל טוב הוא מנהל שיודע ללמוד מהסביבה. המנהל שילמד טוב ביותר מסביבתו, הוא זה שידאג להציב לצידו את מיטב המומחים במשק, לסייע לו בכל קבלת החלטה.

 

לסיכום

ליווי מנהלים מאפשר למנהל לקבל ייעוץ והכוונה, בכל החלטה, על ידי אדם אובייקטיבי, מקצועי ואמין, שכן מדובר על יועץ חיצוני נטול אינטרסים או הטיות אישיות, הנובעות, לא פעם, מזיקה לתחום או יחסים פנימיים בחברה.  שימוש בשירותיו של יועץ יאפשר קבלת ההחלטות הנכונות ביותר לעסק, ביחס לכלל הנקודות שצוינו לעיל, אשר יצעידו את החברה לשיאים חדשים.

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
מידע נוסף בנושא