ייעוץ עסקי לחברות MVP

מיזוגים ורכישות

היום בעידן הגלובליזציה והתחרות העסקית הפרועה הקיימת בסקטורים שונים בשוק, נוצר אקלים עסקי שבו אחת האסטרטגיות המאפשרות הישרדות עסקית היא האסטרטגיה של מיזוגים ורכישות בין חברות שונות.

תחום זה הפך להיות פופולארי בעידן של שוק כלכלי עולמי, שבו ניתן לייצר מוצר בארץ אחת ולשווק את המוצר בארץ אחרת.

מיזוגים ורכישות בישראל מתבצעים בהתאם לחוק החברות המתיר את האפשרות של מיזוג בין חברות, אולם כל תהליך של מיזוג בין חברות צריך לקבל אישור הן מצידה של חברת היעד והן מצידה של חברת הקלט ובמקרים מסוימים גם של הרשות להגבלים עסקיים.

תהליך של מיזוג או רכישה עשוי להיות סבוך ומורכב וכולל לא מעט אספקטים ארגוניים, פיננסיים, משפטיים ועוד. מיזוגים ורכישות הם הליכים שמחייבים בדיקה מקדימה של סוגיות כמו תרבות עסקית, תרבות ארגונית, מצב פיננסי של חברות, היבטים משפטיים של הליך המיזוג ועוד תהליך הבדיקה נקרא בשפה המקצועית "בדיקת נאותות".

בעסקאות של מיזוגים ורכישות יש תמיד חברת יעד וחברת קלט. חברת היעד היא החברה שעתידה להתמזג עם חברת הקלט. במהלך עסקאות של מיזוגים ורכישות כל הנכסים של חברת היעד עוברים לידי החברה הקולטת, וכך מסתיימת פעילותה העצמאית של חברת היעד והפיכתה לחלק אינטגראלי מחברת הקלט, להבדיל מרכישה מלאה ניתן לעיתים לרכוש רק את הפעילות, במצב כזה קובעים מראש איל נכסים ואליו התחייבויות עוברים לידי חברת הקלט.

סוגים שונים של מיזוגים ורכישות בין חברות

  • מיזוג אופקי – שהוא מיזוג בין חברות המשתייכות לאותו ענף ומתחרות זו בזו.
  • מיזוג אנכי – שהוא מיזוג בין שתי חברות שכל אחת מהן יש לה תקפיד אחר בשרשרת הייצור של אותו מוצר (למשל חברה המייצרת מוצר רוכשת חברה העוסקת בשיווק של אותו מוצר).

 

כל מקרה שבו יש מיזוג בין חברות צריך לקבל אישור של רשות ההגבלים העסקיים.

שלבים בתהליכי מיזוגים ורכישות

  • תהליך של מיזוג בין חברות מחייב מינוי של מנהל פרויקט שייקח על עצמו את האחריות לניהול השלבים הראשונים של מיזוג בין חברות .

  • בחירת החברה המיועדת להיות חברה נרכשת – חברה שהחליטה על מדיניות עסקית של רכישה של חברות אחרות צריכה לבצע תהליך של סלקציה ובחירת החברה המתאימה להיות חברה נרכשת .

  • ניהול דיאלוג ומו"מ ראשוני – לאחר שנבחרה החברה המיועדת להיות חברה נרכשת יש לנהל דיאלוג ומו"מ עם נציגי החברה המיועדת להיות חברה נרכשת , במהלך המו"מ נידונים התנאים השונים לביצוע העסקה .

  • בדיקה של החברה המיועדת להיות חברה נרכשת – בשלב זה החברה העומדת להיות חברה רוכשת צריכה לבצע לא מעט בדיקות ובחינות של החברה העומדת להיות חברה נרכשת , בשלב זה נבחנים היבטים עסקיים, פיננסיים, משפטיים, של החברה שעומדת להיות חברה נרכשת.

  • חתימת עסקת רכישה – לאחר ששני הצדדים אישורו את עסקת הרכישה הצפויה , ולאחר שהרשויות הממשלתיות השונות אישור את העסקה המתגבשת ניתן לחתום על העסקה ולהוציא לפועל את תהליך המיזוג והרכישה.

מיזוגים ורכישות יכולים להיות מנוף צמיחה עסקי בתנאי שהתבצעה הכנה רצינית לקראת היום שלאחר המיזוג בין החברות , במקרה שהתנהל תהליך מיזוג רשלני ולא רציני יש סיכוי גדול לכישלון של תהליך המיזוג בין החברות.  לכן יש להיעזר בחברות המתמחות בייעוץ עסקי.

אולי יעניין אותך גם:

הערכת שווי חברות

ייעוץ אסטרטגי

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
מידע נוסף בנושא