ייעוץ עסקי לחברות MVP

כוחות השוק

כל בעל עסק יודע שכוחות השוק הם אלה שקובעים את המחיר לצרכן והאם הרווח שלהם יהיה קטן יותר או גבוה יותר. כיצד פועלים כוחות השוק? מהו ביקוש ומהו היצע? כל מה שצריך לדעת על כוחות השוק במאמר הבא.

מהו ביקוש ומהו היצע?

תחילה נגדיר את המילים ביקוש והיצע ולאחר מכן נוכל להבין לעומק את המשמעות של כל מונח.

ביקוש: האם הצרכנים מעוניינים לרכוש את המוצר או השירות שהחברה מציעה.

היצע: מה הכמות המוצעת למכירה על ידי החברות.

 

עקומת הביקוש - שיווי משקל בין ביקוש להיצע

כיצד פועלים כוחות השוק?

לאחר שהגדרנו את המונחים ביקוש והיצע ניתן לומר כי הם אלה שקובעים את כוחות השוק. ככל שהביקוש יהיה גבוה יותר כך ההיצע יגדל והמחיר למוצר או לשירות גם כן יגדל. הביקוש למוצר יכול להשתנות ונקבע על פי פרמטרים שונים. ישנם מוצרים תחליפים שהביקוש אליהם יהיה גבוה ככל שהמחיר שלהם יהיה נמוך כגון: לחם ולחמניות, המוצרים דומים והם תחליפים וככל שהלחמניות יהיו זולות יותר הביקוש ללחם יקטן ולהפך.

כוחות השוק
כוחות השוק

גם מוצרים משלימים משפיעים על הביקוש. מוצרים משלימים הינם מוצרים שיש לרכוש אותם יחד כדי ליהנות ממטרתם כגון: מכשיר סלולר ומטען מאותו סוג, ככל שהמחיר של אחד מהמוצרים המשלימים יהיה גבוה יותר כך הביקוש למוצר השני יקטן ולהפך, עקומת הביקוש של הצרכן משתנה בהתאם להעדפות ולטעמים של הצרכן ולעקומת האדישות שלו, לכן לביקוש יש קשר ישיר להשפעה על כוחות השוק.

ההיצע נקבע על ידי היצרן וככל שהמחיר לצרכן יהיה גבוה יותר היצרנים יהיו מעוניינים למכור יותר כדי להגדיל רווחים וכך ההיצע של אותו מוצר או שירות יהיה גבוה יותר. היצרן מושפע ממחירי גורמיי הייצור ומחיר המוצר.

כאשר היצרנים והצרכנים לא מגיעים לנקודת שיווי משקל (נקודה שבה המחיר והכמות הינם שווים) נוצר עודף ביקוש או עודף היצע. עודף ביקוש הינו מצב בו הכמות המבוקשת גדולה מהכמות המוצעת מקרה זה גורם לעליית מחירים משום שהצרכן דורש עוד ועוד והיצרן מעוניין למכור ולהגדיל את רווחיו.

במקרה ההפוך כאשר הכמות המוצעת גדולה מהכמות המבוקשת היצרן יהיה מעוניין למכור את הכמות בכל מחיר כך שמחיר המוצר יוזל כדי שהיצרנים יוכלו למכור את המוצר. שני תהליכים אלה ימשיכו עד שיגיעו למחיר שיווי המשקל.

כדי להתמודד עם כוחות השוק ולהכיר אותם לעומק מומלץ להתייעץ עם חברות ייעוץ כלכלי, ייעוץ פיננסי ושירותי ייעוץ ניהולי שיעניקו לכם כלים וידע איך להתמודד עם כוחות השוק שמשפיעים על הרווח שלכם כבעלי עסקים וחברות.

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
הקודם
הבא
שתפו אותנו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram