ייעוץ עסקי לחברות MVP

אימון עסקי

רבים ממי ששומעים לראשונה את ההגדרה "אימון עסקי" לא מבינים במה מדובר. כיצד קשור עולם העסקים לאימון – תחום שבעיקרו קשור בספורט או בפיתוח אישי. עם זאת, שני התחומים קשורים זה בזה באופן הדוק והבנה של הדברים מסייעת מאוד בפריחת העסק – ברגע שיודעים להשתמש בכלי האימון העסקי באופן הטוב ביותר.

מהו אימון עסקי?

השאלה הראשונה החשובה בתחום זה היא מהו אימון עסקי בכלל. אימון עסקי הוא תהליך של ליווי אישי, הבנוי על בסיס מטרות ופיתוח אישי של בית עסק מסוים – במטרה להגיע ליעדים מסוימים ולתקן בעיות שונות העולות בניהולו השוטף של בית העסק.

מדובר בהגדרה כללית מאוד ורצוי להסתכל על האימון העסקי כאל תהליך שעובר העסק על מנת לדייק את הניהול שלו, לשפר את התפוקה שלו או כל מטרה אחרת שרוצים להציב לאימון. בדומה לאימון ספורט, בהתאם למטרת האימון (חיטוב, ירידה במשקל וכולי) – מתאימים את תוכנית העבודה. כך גם באימון העסקי.

 

מי צריך את שירותיו של מאמן עסקי?

קהל היעד של האנשים שצריכים את שירותי המאמן העסקי הוא רחב יחסית וכולל מנעד של מצבים אפשריים, אשר כל אחד מהם יהיה עם מטרות אחרות לאימון העסקי – אך כולם צריכים אותו ובאמצעות התוכנית הנכונה התפורה למידות העסק ניתן יהיה להגיע להישגים משמעותיים.

 

כאשר המצב הקיים לא עובד

עסקים שבהם המצב כמו שהוא היום פשוט לא עובד. האינדיקציה לכך ברורה – סך ההוצאות גדול מן ההכנסות באופן כזה שכל חודש נמצא העסק או בהפסדים או לכל הפחות במצב שבו אין רווחים ולכן לא ניתן להמשיך ולקיים את העסק.

במצב מן הסוג הזה, לכאורה, שואל את עצמו בעל העסק מדוע להשקיע את הכסף בתקופה קשה לעסק. התשובה היא פשוטה – מבלי האימון הנכון העסק לא יצליח לצאת מן הקשיים שלו ואף יעמיק את החובות והעסק ייאלץ להיסגר.

במצב שבו העסק לא עובד טוב, האימון העסקי יכול להניב תוצאות הקשורות להיבטים שונים הקשורים לעסק, בין אם זה שיפור ניהול העסק (למשל יחסי האנוש בין הבוס ובין העובדים באופן שמייצר סביבת עבודה פורייה, יחסים עם לקוחות באופן שמייצר קהילה סביב בית העסק וכולי) או שיפור התוכנית העסקית.

כאמור, הסיבות לכישלונו של עסק הן רבות ובהתאם להן תותאם תוכנית האימון האישית. תוכנית האימון מבוססת בראש ובראשונה על שינוי הגישה בה פועל העסק קיום, מתוך הבנה שלאחר שינוי דפוסים שונים בעסק (כאשר הדבר הנפוץ ביותר הוא מוטיבציה וראייה לטווח הארוך) – ניתן לייצר הצלחות משמעותיות.

 

כאשר בעל העסק רוצה לעלות מדרגה

סיבה רווחת נוספת המובילה בעלי עסקים רבים לאימון העסקי היא המצב שבו העסק תקוע במקום כבר הרבה זמן – גם אם הרווחים שלו יפים – אבל הגיע השעה להרים את העסק, לעבור לליגה של הגדולים. כך למשל המצב שבו מעוניינים להפוך עסק קטן לבינוני, לדוגמה על ידי פתיחה של סניפים נוספים לעסק, גיוס מסיבי של עובדים והרחבה של תחומי העיסוק של העסק.

כפי שניתן להבין גם כאן – קשת המצבים האופציונאליים היא רחבה מאוד והצורך בהתאמה אישית של התוכנית נוכח גם הוא. הסיבות שהעסק נותר בגודלו שלו, גם אם הוא מתפקד כהלכה, יכולות להיות קשורות בסוג השירותים המוצעים, באופן ההצעה שלהם, במבנה הניהולי של העסק וכולי.

על מנת לקחת צעד נוסף קדימה בהרחבת העסק לעיתים דרושים שינויי עומק. מדובר בשינוי התנהלות שמצריך להיהפך להיות מקצועיים אף יותר, חדורי מוטיבציה ולקבל החלטות שיכולות להיות הרות גורל בעבור העסק ועתידו.

למשל, פתיחה של סניפים נוספים או גיוס עובדים מסיבי, פעמים רבות מוביל להעלאות בדרגה לעובדים המצטיינים, אשר תחומי האחריות העתידיים שלהם הולכים לגדול משמעותית (למשל מינוי של עובד למנהל) ולכן יש לשקול היטיב את מי מקדמים, כיצד עושים זאת תוך שמירה על עקרונות יסוד כמו עידוד המוטיבציה של העובדים.

אימון עסקי
אימון עסקי

דברים שחשוב לזכור כאשר הולכים לאימון עסקי

אימון עסקי איננו פתרון קסם – הוא תהליך של עבודה אינטנסיבית בין המאמן והמאומן שתפקידה לעמוד ביעדים קצרי וארוכי טווח, שהוגדרו יחד. האימון כולל מאפיינים רבים, הקשורים בדפוסים של בעל העסק, בשינויים מבניים של העסק ובבניית תוכנית סדורה שיש לעמוד בה.

לכן, כאשר בוחרים ללכת לאימון – יש להיות מוכנים להשקעה רבה, אשר בעקבותיה ניתן יהיה לראות תוצרים – שיהיו הפרי שלה. בין אם מעוניינים להמציא מחדש את העסק, לפתור בעיות, להגדיל אותו או כל דבר אחר – צריך להיות מוכנים לעבוד עבור זה.

 

מהי השכלתו של מאמן עסקי?

ההשכלה המקצועית של המאמן העסקי יכולה להיות רחבה מאוד, בכל הקשת הקשורה בעולם העסקים – מימון ומנהל עסקים, משפטים, שיווק, משאבי אנוש ובו בזמן השכלה הקשורה לעולם של אימון, ייעוץ וליווי וכל התחומים המשיקים לכך. צריך לזכור שהמאמן העסקי לא צריך להיות מומחה בתחום של העסק אלא שעליו להיות בקיא בתחום העסקים ועל כל המשתמע מכך.

היתרון הגדול של המאמן העסקי בעניין הזה טמון ביכולת ובניסיון של המאמן עם ראיית התמונה הרחבה יותר הקשורה בעסק – משום שהוא עין חיצונית והוא יודע בדיוק על מה צריך להסתכל כאשר מגיעים לעסק, גם עוד לפני שמתארים בפניו את הבעיות של העסק בעיניי בעל העסק.

 

איך בוחרים מאמן עסקי טוב?

 

ניסיון

אחד הדברים החשובים ביותר הנוגעים למאמן עסקי הוא הניסיון שיש לו. ככל שהמאמן יהיה מנוסה יותר כך הנעת התהליכים השונים תהיה פשוטה יותר, הוא יוכל להבין יותר לעומק מה דרוש לעסק ויכול להעניק עצות טובות יותר לבעל העסק שזקוק לו.

עולם האימון, כמו עולם העסקים, בנוי על ניסיון – על מקרי עבר, על טעויות שעשו אחרים ועל הצלחות שעשו המתחרים. ככל שהניסיון עשיר ומגוון יותר, כך ישנה אינדיקציה טובה יותר לכך שהמאמן יכול לסייע לבעל העסק להגיע לכדי מימוש של המטרות שלו.

 

הצלחות והמלצות

מאמן טוב הוא כזה שיש לו הצלחות רבות ברזומה – עסקים שעזר להם להשתקם, לגדול וכאלו שהוא מלווה באופן שוטף. ההצלחות בעבר, מעידות על כך שמדובר במאמן טוב שכבר הוביל להצלחות רבות ולכן גדלים הסיכויים שיוכל לעשות כן גם בבית העסק שלכם.

בו בזמן, כדאי להסתכל על מכתבי ההמלצות השונים שכותבים לקוחות העבר – במכתבים אלו לרוב מצוינות החוזקות של המאמן – במידה ונדמה שהם מתאימות למה שאתם מחפשים, הדבר מהווה יתרון, ובאותו הזמן, אם מתוארות תכונות שאתם יודעים שקשה לכם לעבוד איתם – מדובר בדבר שחשוב לשים לב אליו, שכן כאמור האימון הוא תהליך הדדי שכולל הקשבה ופיתוח אישי.

 

סיכום

האימון העסקי הוא תהליך מלא פוטנציאל שיכול להרים עסק ולהוביל אותו להצלחה ארוכת טווח. אך אין מדובר בפתרון קסם אלא בתהליך מאומץ וארוך טווח שדורש עבודה ונכונות לתהליך מצד כל הצדדים הקשורים אליו.

עבודת אימון נכונה מובילה לעמידה ביעדים קצרי טווח, לצד יעדים ארוכי טווח, תוך בנייה של תוכנית עסקית שיכולה להתוות את הפעילות של העסק, תוך שיפור אנושי של כל הקשורים בהצלחת העסק.

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
מידע נוסף בנושא