ייעוץ עסקי לחברות MVP

חשיבות ניהול תזרים מזומנים ובעסק

ניהול עסק בכל היקף שהוא, איננו עניין של מה בכך. האחריות הרובצת על בעלי העסק, המנהלים שלו ואלה האמונים על ההפעלה שלו היא גדולה. עליהם להעניק תשומת לב להיבטים רבים של העסק שבמבט ראשון נראים לא חשובים, אבל עלולים לקבוע את העתיד של העסק. אחד הדברים הללו הוא תזרים המזומנים של העסק. בשורות להלן נרחיב את היריעה בנושא ונסביר בצורה ברורה ככל שניתן את המשמעות העצומה של התזרים ליציבות העסק.

מה זה בעצם תזרים מזומנים?

על פי ההגדרה, תזרים מזומנים הינו מונח המתאר את התנועות, או את הזרימה של כספים אל תוך העסק וממנו. בעסקים גדולים, עשוי להיות תזרים מזומנים נפרד ליחידות שונות בעסק. ככלל, אפשר לומר שתזרים המזומנים הוא היחס שבין זרימת כספים לתוך העסק, לבין זרימת כספים ממנו החוצה.

כשעסקים מפרסמים את הדוחות הכספיים התקופתיים שלהם, מודגשת לרוב בדו"ח השורה העוסקת בתזרים המזומנים. תזרים חיובי מהווה הוכחה ליציבות עסקית. מנגד, תזרים שלילי עלול לרמז על בעייתיות. זאת, אלא אם כן במהלך התקופה ביצע העסק עסקה משמעותית שמשפיעה על התזרים.

 

מקורות להזרמת כספים לעסק

זרימת כספים לתוך העסק יכולה להגיע מתקבולים כדלקמן:

 • תשלום עבור סחורות או שירותים שהעסק מספק: לרוב, מדובר בחלק העיקרי של זרימת המזומנים לתוך העסק, עבור הסחורות או השירותים שהוא מתמחה בייצור ומכירה שלהם.
 • שכר דירה עבור השכרת נכסים ומבנים: לעיתים מזומנות מגלים בעלי עסק שהשטח שהעסק שלהם פועל בו הוא גדול מדיי וניתן להשכיר חלק ממנו. לעיתים ניתן לגבות שכר גם עבור השכרת מכונות וציוד. למשל – רופא שיניים המשכיר מרפאה מוכנה לפעילות עם כל הציוד.
 • תקבולים מהשקעות שונות – פיקדונות, מניות או עסקים אחרים שהעסק מחזיק בהם, חלקם או כולם..
חשיבות ניהול תזרים מזומנים ובעסק
חשיבות ניהול תזרים מזומנים ובעסק

הוצאות עסקיות נפוצות

אל מול הזרימה של כספים לתוך העסק, יש באופן טבעי גם זרימת כספים החוצה:

 • זרימת כספים עבור רכישת סחורות וחומרי גלם
 • תשלומים לספקי שירותים אחרים
 • תשלומים עבור רכישת ציוד לעסק
 •  הוצאות שכר לעובדים ולהנהלה
 • הוצאות שוטפות

 

למה חשוב לנהל תזרים מזומנים בעסק?

תזרים מזומנים הוא, לפיכך, השליטה בזרימת הכספים. ניהול נכון של תזרים מזומנים, גורם לכך שבכל שלב נתון, יהיה ברשות העסק די ממון על מנת שניתן יהיה לכסות את החובות השוטפים שלו, נכון לנקודת זמן ספציפית. למשל – כשמגיע מועד תשלום עבור חומרי הגלם, קברניטי העסק חייבים לדאוג שבקופת העסק יהיה הסכום הדרוש.

חשיבות ניהול תזרים מזומנים בעסק טמונה בעובדה שאיחורים בפירעון תשלומים או אי עמידה בהם, עלולה לערער את האמון של הספקים בעסק, ואיתו את אמון המשקיעים. במקרה כזה, העסק עלול לעמוד בפני שוקת שבורה. הוא לא יוכל לרכוש סחורות או חומרי גלם, כי אף ספק לא יהיה מוכן לתת לו אשראי. בתוך זמן סביר, העסק פשוט יחדל מלפעול. תזרים מזומנים שלילי עלול בהחלט להצביע על עסק בעייתי.

 

על החשיבות של ניהול תזרים מזומנים בעסק והמשמעות שלו

ניהול תזרים מזומנים הוא מלאכה סיזיפית, שלא נגמרת לעולם. ניהול התזרים הוא בעצם מעקב אחרי זרימת הכספים בעסק, תוך הכוונת הזרימה למצב שבו בזמן שמגיע מועד תשלום כלשהו, בדגש על תשלומים בסכומים גבוהים, יהיה ברשות העסק הסכום הדרוש. אם מי שמנהל את התזרים סבור שעלולה להיות בעיה, הוא צריך לדאוג לפתור אותה מראש.

הפתרון יכול להופיע בכמה מישורים:

 1. ניסיון להקדים תקבולים מלקוחות. למעשה, בחלק ניכר מהמקרים, הבעיות בתזרים המזומנים נובעות מהעובדה שלקוחות מעכבים תשלומים תמורת סחורות ושירותים שקבלו. גביית תקבולים בזמן עשויה לסייע בפתרון הבעיה הקדמת תקבולים עשויה להינתן בתמורה להנחה שהעסק יעניק ללקוח.
 2. הפחתת מלאים: לא מעט עסקים קטנים, כדוגמת בתי מרקחת ופרפומריות, מאפשרים לסוכנים או לנציגים של הספקים למלא עבורם את המדפים. לעיתים, אותם סוכנים מגדילים ללא הרף את ההזמנות על דעת עצמם, כשהם רואים שסחורות נמכרו. בכך הם מגדילים את המלאי, ואיתו את החוב של העסק, ופוגעים בתזרים המזומנים. בעלי עסקים רבים עשויים לגלות שהחזרת השליטה במלאים לידיים שלהם, יחד עם הקטנת מלאים קיימים, משפרת במהירות את תזרים המזומנים בעסק.
 3. ניסיון לדחות תשלומים לספקים: אם מדובר בעסק יציב ומוכר, הספקים עשויים להיענות לבקשה. עם זאת, אם מדובר בעסק חדש, הניסיונות לדחות את התשלומים עלולים להזיק יותר מאשר להועיל.
 4. נטילת הלוואות: לעיתים, הדרך היחידה העומדת בפני בעל עסק היא נטילת הלוואה, על מנת לאזן את זרימת המזומנים ולעמוד בתשלומים.

 

החשיבות של ניהול תזרים מזומנים בעסק והקשר בינו לבין הרווחיות

למרות שרבים קושרים את הבעיות בתזרים המזומנים של העסק לרווחיות שלו, בחלק ניכר מהמקרים הקשר הוא קלוש, ולעיתים אפילו לא קיים. זאת ועוד – גם עסקים רווחיים עלולים להגיע למצב שבו הם נתקלים בקשיי תזרים. לפעמים הדבר נובע מחוסר תשומת לב, ולפעמים ממצב זמני. כך למשל, בעת הירידה בתיירות בתחילת שנות האלפיים, עקב האינתיפאדה, דחו בתי מלון רבים את התשלומים לספקים.

זאת, במטרה לאזן את התקציב ולהפנות אותו לתחומים אחרים, חשובים יותר. הספקים הסכימו, בידיעה שמדובר במצב זמני. ואכן, בתוך כשנה המצב חזר לקדמותו. יחד עם זאת, חשוב לציין כי תזרים מזומנים שלילי עלול לגרום, ואף גרם בעבר להתמוטטות של עסקים רווחיים ויציבים.

 

כיצד תורם ייעוץ עסקי לשיפור תזרים המזומנים בעסק?

לכאורה, כל בעל עסק אמור לדעת לנהל את העסק שלו. למעשה, יש אספקטים רבים בעסק, שגם אם בעל העסק הוא מנוסה בתחום שבו העסק עובד, הוא לא תמיד מכיר אותם. אחת הבעיות שבעלי עסקים נתקלים בהן, היא דרישה מנוגדת של לקוחות וספקים. מצד אחד, לקוחות נוטים לאחר ככל יכולתם את התשלום עבור הסחורות שרכשו.

מצד שני, ספקים נוטים לדרוש תשלום עבור מה שסיפקו מוקדם ככל האפשר. ייעוץ עסקי איכותי ומקצועי אמור לסייע לעסק לאזן את התקציב ולהגיע בתוך זמן מסוים למצב שיהיו לו עתודות שיאפשרו לו לעמוד בתשלומים. יועץ עסקי יפעל לפי מיטב הבנתו וידיעתו, במטרה לאזן את תזרים המזומנים ולהותיר לעסק מרחב נשימה פיננסי.

 

יועצים עסקיים והחשיבות שלהם להצלחת העסק

כשאדם פותח עסק, הוא לרוב יפתח עסק בתחום קרוב לליבו, או שהוא מכיר אותו היטב. עם זאת, גם אם מאן דהוא הוא מומחה בתחומו, זה לא אומר עדיין שהוא מומחה בניהול כספים. אדם יכול להיות מומחה לנגרות, אבל מנהל כספים גרוע. מומחה לזגגות עלול להתגלות כאיש כספים בעייתי, וקצב מומחה עלול לגלות שניהול עסק הוא עניין שונה מאשר חיתוך נכון של בשר.

מי שאמורים לסייע לבעל העסק לייצב את העסק ולאזן את זרימת המזומנים אליו וממנו, הם היועצים העסקיים. שכירת השירותים הטובים של  חברת ייעוץ עסקי איכותית ומנוסה, עשויה להיות הצעד שלא רק שיאזן את הפעילות העסקית, אלא גם יקפיץ את העסק קדימה ויאפשר לו להתרחב ולגדול.

 

לסיכום

החשיבות של ניהול תזרים מזומנים בעסק היא עצומה. ככל שהעסק יודע לנווט בין התקבולים לתשלומים, כך ההתנהלות שלו חלקה יותר. עסק שהקברניטים שלו אינם מבצעים את המלאכה היטב, עלול להיקלע לקשיים משמעותיים.

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
מידע נוסף בנושא