ייעוץ עסקי לחברות MVP

מימון לעסקים לאחר הקורונה – בדיקת זכאות, הכוונה וגיוס

מגפת הקורונה, שעד לפני קצת יותר משנתיים אף אחד לא הכיר אותה, התחילה תהליך מתמשך של שידוד מערכות בעולם העסקים. כמעט כל העסקים נדרשו לשנות את אופי הפעילות שלהם ואת הנתיב העסקי שבו צעדו. עסקים שלא השכילו לערוך את השינוי נעלמו וסגרו את שעריהם. ואולם חלק משמעותי מבעלי העסקים שאכן הבינו את המצב לאשורו, מתקשים לבצע את השינויים הנדרשים. זאת, בעיקר מפאת העדר מימון שנדרש לצורך השינויים.

גופים פיננסיים המציעים פתרונות מימון לעסקים לאחר הקורונה מסייעים לבעלי עסקים בינוניים וקטנים לערוך את השינויים הנדרשים ולחזור לפעילות סדירה ורווחית. מהן ההשפעות של הקורונה על אופי הפעילות העסקית? עבור אילו מטרות עשוי העסק להזדקק למימון והלוואות? מה החשיבות של ייעוץ פיננסי לעסקים בעקבות הקורונה? בשורות להלן נעסוק במימון לעסקים ובדרכים האפשריות להשיג אותו.

ההשפעה של הקורונה על הפעילות העסקית

מגפת הקורונה שפרצה לחיינו בסוף הרבע הראשון של שנת 2020, גרמה לשינויים משמעותיים בעולם העסקי. חלק מהשינויים כבר מורגשים וחלק אחר נמצא רק בתחילת הדרך.

 

על הצורך בסיוע לעסקים בעקבות משבר הקורונה

להלן רשימה חלקית של השינויים שבעקבותיהם נדרש סיוע לעסקים בעקבות משבר הקורונה:

  • ירידה זמנית בפעילות העסקית: הירידה בפעילות העסקית היא תוצאה של סגרים נרחבים וארוכים, יחד עם שינויים התנהגותיים של הלקוחות הפוטנציאליים של העסק. הסגרים והצורך בריחוק חברתי גרמו לידידה משמעותית בענפים מסוימים, כמו ענף המלונאות וההארחה. במקומות אחרים, כדוגמת קיוסקים או חנויות רחוב המציעות מזון מהיר, חלה ירידה בעקבות העדר תנועה ברחובות, בשווקים ובקניונים.
  • עלייה בדרישה לרכישות מקוונות: אחת התוצאות של השינויים בהרגלי הצריכה היא המעבר של חלק משמעותי של האוכלוסייה לרכישה מקוונת או טלפונית. זאת, כחלופה לרכישה הפרונטלית שהייתה נהוגה לפני הקורונה. עסקים רבים נדרשים להשקיע ממון ומחשבה במעבר למכירות מקוונות.
  • גיוס עובדים: אחת הבעיות המשמעותיות של בעלי עסקים אחרי הקורונה היא גיוס עובדים ואופן ההעסקה שלהם. הבעיה טמונה הן בעליית ההוצאות בגין השכר, והן העלייה בהוצאות בגין ההיערכות לעבודה חלקית או מלאה מהבית.
מימון לעסקים לאחר הקורונה – בדיקת זכאות, הכוונה וגיוס
מימון לעסקים לאחר הקורונה – בדיקת זכאות, הכוונה וגיוס

בשורות לעיל נמנה רק חלק מהשינויים בעולם התעסוקה ובעולם העסקי, המשפיע על כלל סוגי העסקים. הלוואות קורונה לעסקים נדרשות הן להיערכות לשינויים והן על מנת לחזור למסלול פעילות תקין ורווחי.

 

פתרונות מימון לעסקים לאחר הקורונה

השינויים בעולם העסקי בעקבות הקורונה מחייבים, כאמור, בעלי עסקים לגייס הון שבו הם ישתמשו לממן את השינויים הנדרשים. עם השינויים ניתן למנות, בין השאר, בניית אתר אינטרנט ובניית מערך שיווק אפקטיבי, כולל הכשרת הצוות או שכירת כוח אדם חדש בעל כישורים מתאימים. בנוסף, יש להזכיר גם את המטרות הרגילות והידועות.

 

מתי נחוץ סיוע בגיוס הון לעסקים להתמודדות עם השפעת הקורונה?

להלן רשימת מצבים שבהם נדרש סיוע בגיוס הון לעסקים להתמודדות עם השפעת הקורונה:

  1. עריכת שינויים בעקבות הקורונה: הקמה ותחזוקה של אתר אינטרנט, הקמת מחסן ייעודי והקמת מערך משלוחים ללקוחות הם רק חלק מהשינויים הנדרשים.
  2. הגדלת הפעילות העסקית: יש עסקים שהקורונה דווקא היטיבה איתם. יחד עם זאת, עסקים רבים אינם יכולים לממן בעצמו את תהליך ההתרחבות – הגדלת מצבת העובדים, הגדלת כמות הסחורות וחומרי הגלם או מעבר למקום חדש.
  3. הון חוזר: אחת הבעיות הקבועות בעסקים היא הבעיה של הון חוזר. מדובר בסכום הכסף שצריך להיות בעסק מהרע שהוחל בייצור ושיווק מוצר קיים או חדש, ועד לרגע שבו מתקבל התשלום עבורו. למרבה הצער, לקוחות נוטים לעכב תשלומים באפן כללי, והקורונה רק החריפה את המצב. גם עסקים שעובדים היטב ואף העלו את ההיקפים של הפעילות העסקית, נזקקים להלוואות מהסוג הזה מעת לעת.

 

הלוואה בערבות המדינה לעסקים נפגעי קורונה

הדוגמאות לעיל הן רק חלק מהמצבים שבהם נדרשות הלוואות קורונה לעסקים. אנשי המקצוע האמונים על הנושא, מבינים ויודעים שהעסקים הקטנים והבינוניים הם מקור הפרנסה של חלק משמעותי מציבור השכירים והעצמאיים באחד. ואכן, מדינת ישראל עושה ככל יכולתה לסייע. הדבר נכון תמיד, ונכון שבעתיים אחרי משבר כל כך ארוך וכל כך עמוק.

בנוסף, מוסדות פיננסיים שונים מציעים הלוואות לעסקים בתנאים אטרקטיביים. מדובר במוסדות בנקאיים, חברות אשראי, חברות ביטוח ומוסדות פיננסיים אחרים. ההלוואות מותאמות אישית לצרכים ולהעדפות של בעלי העסקים, הן מבחינת הסכום והן מבחינת תנאי ההחזר ופריסת התשלומים.

 

סוגים שונים של הלוואות לעסקים בעקבות הקורונה

בעל עסק שמעוניין לקחת הלוואה ולעלות חזרה על דרך המלך, יכול לבחור מתוך מגוון סוגי ההלוואות הקיימים:

  • הלוואות בערבות המדינה: קרנות מימון שונות, וכן גם בנקים, מציעים הלוואות בערבות המדינה לעסקים. מדובר בהלוואות בנקאיות או חוץ בנקאיות, שעל מנת לקבל אותן העסק נדרש להציג ערבויות של לא יותר מאשר רבע מסכום ההלוואה. לדוגמה – עבור הלוואה של 100,000 ₪, בעל העסק צריך להציג ערבויות על 25,000 ₪ בלבד. ההלוואות הללו כוללות בחלקן גם תקופת גרייס, שבהן בעל העסק מחזיר רק את הריבית וההצמדה.
  • הלוואות בנקאיות: הלוואות באמצעות מוסדות בנקאיים. גם הלוואות כאלה ניתן כיום למצוא בתנאים טובים, ובפריסת תשלומים ארוכה.
  • הלוואות חוץ בנקאיות: הלוואות כאלה ניתנות על ידי גופים חוץ לעסקים. בנקאים. מדובר בחברות ביטוח ואשראי, וכן בגופים פרטיים אשר נכנסו לשוק ההלוואות.

 

בדיקת זכאות להלוואות לעסקים נפגעי קורונה

בכל אחד מהמקרים, מבקשי ההלוואה חייבים להציג תוכנית עסקית. התוכנית אמורה לתאר את מתווה ההחזר של ההלוואה ואת ההתקדמות העסקית הצפויה לאורך ציר הזמן. הגוף המלווה מבצע בדיקת זכאות להלוואות לעסקים נפגעי קורונה לכל מי שמבקש הלוואה עסקית. בהתאם לתוצאות, הגוף המלווה קובע הן את סכום ההלוואה והן את מתווה ההחזרים שלה.

התוכנית העסקית שהמלווים מציגים עשויה להיות הבסיס שעליו יתבסס הגוף המלווה בקביעת הזכאות להלוואה וגם בקביעת הסכום שאותו יקבלו הלווים. כשמדובר בהלוואות בערבות המדינה, הגוף המלווה גם עוקב אחרי ההתנהלות העסקית לאורך תקופת ההלוואה.

 

חשיבות הפנייה לייעוץ פיננסי לעסקים בעקבות הקורונה

במדריך זה, סקרנו את הצורך במימון לעסקים לאחר הקורונה, כמו גם את הדרכים לבדיקת זכאות וגיוס ההון הנדרש לשיקום העסק לאחר המשבר. בין שאתם חשים אבודים לנוכח השינויים הרבים שהתרחשו בזירה העסקית והכלכלית בשנתיים האחרונות, ובין שאתם יודעים מהו הצעד העסקי הבא שלכם, אך חסרים את המימון הנדרש לביצועו – צוות היועצים העסקיים והפיננסיים של חברת אם. וי. פי ישמח לכוון אתכם לחזרה מוצלחת לפעילות מלאה. מעוניינים בפרטים נוספים? בואו נשוחח!

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
מידע נוסף בנושא