ייעוץ עסקי לחברות MVP

ליווי פיננסי

תחושת ה"יהיה בסדר" מביאה עסקים וארגונים גדולים לקבל ליווי פיננסי רק כשנקלעים לבעיות שהם אינם מצליחים לפתור. אבל האם באמת דרוש לכם "גב" רק במצבי משבר? מי באמת דואג להיבטים הפיננסים שבעסק שלכם במצבי שגרה, כשנראה שהעסק נע על מי מנוחות? הנה כל הסיבות לקבלת ליווי פיננסי גם כשהעסק פועל כרגיל ומהן התועלות שליווי כזה יעניק לכם מבחינה כלכלית.

על ליווי פיננסי ויתרונותיו

את המונח "ליווי פיננסי" אפשר לפרש בשתי דרכים. האחת – תהליך שבו גוף גדול מעניק מימון לעסק או ליזם מסוים במסגרת פרויקט. השנייה – קבלת ייעוץ פיננסי שבמסגרתו מתבצע ניתוח של כל הצרכים העסקיים והפיננסיים בארגון מסוים והקניית כלים אסטרטגיים שימטבו את ניהול תזרים המזומנים, התקציב, ניהול התקציב, ניהול האשראי וגיוס אשראי, תוך פיקוח ושליטה על כל ההתנהלות הכלכלית שמתרחשת בבית העסק.

נתמקד כאן בפרשנות השנייה, שמתייחסת בעיקרה לענף הייעוץ העסקי שבו אנו מתמחים. תהליך הליווי הפיננסי מספק לכל עסק, מכל גודל ותחום את היכולת להתנהל באופן פיננסי תקין. הליווי קושר למעשה בין כל האלמנטים שנכללים בפעילות העסקית והכלכלית ומוודא שהם מניבים תהליכי עבודה שעולים בקנה אחד עם המטרה הטבעית של הארגון – להרוויח תוך מיטוב כל ההוצאות.

הליווי מאפשר לעסק לנווט את ההוצאות, ההכנסות וההשקעות שלו כך שיתרחש איזון תזרימי בין הוצאות ותקבולים שמתרחשים לטווח הקצר ובין אלו שצפויים להתרחש לטווח הארוך. האיזון אמור להביא בתרחיש האופטימלי ביותר להתנהלות שוטפת תקינה ויעילה, שממנה העסק יכול לצמוח ולהתפתח ולהשיג את היעדים שקבע לעצמו לטווח הארוך.

ליווי פיננסי
ליווי פיננסי

מה כולל תהליך הליווי?

כפי שאתם מבינים, מטרת העל של הליווי הפיננסי היא לדאוג שהעסק ישלוט בהיבט הכלכלי שלו באופן הטוב ביותר, מה שיאפשר לו לפנות מספיק זמן לעסוק בתחום ההתמחות המרכזי שלו ויצור חוסן פיננסי לטווח ארוך וביחוד מפני משברים וסיכונים. לליווי יש עוד מספר מטרות חשובות:

  • זיהוי כשלים בניהול הפיננסי הנוכחי בעסק ושינוי של תפיסות או תבניות עבודה וותיקות שמזיקות לו.
  • ניהול נכון ומקצועי של תזרים המזומנים תוך הקניית כלים להתמודדות עם קשיים שעלולים לצוץ בו.
  • חשיבה אסטרטגית ארוכת טווח על מטרות עתידיות שיש להן היבטים פיננסיים
  • מענה לכל צורך פיננסי שהעסק זקוק לו כדי לפעול כשורה
  • יצירת נהלים ונורמות לפיקוח, בקרה, ניהול ודיווח על ההתנהלות הכספית השגרתית של העסק ועל כל תוצאה כלכלית מפעולות שבוצעו בעסק
  • יצירת "שריון" שיאפשר התמודדות עם כל אתגר חיצוני אפשרי כמו מיתון או משבר ולאפשר לו להתגבר מתוך הזירה התחרותית שבה העסק נמצא.
  • הטמעה של עבודת ניהול שמתאימה למתווה העסקי והמאפיינים העסקיים ולהקנות כלים לתהליכי תכנון וקבלת החלטות, עמידה ביעדים, גבייה תקינה ועוד.
  • סיוע בניתוח האינפורמציה וניהול סיכונים פיננסיים

 

ליווי פיננסי הוא לא מותרות

כאשר העסק לא מנהל כראוי את המשאבים הפיננסיים שלו, או עושה זאת מתוך חוסר מקצועיות ספציפית בפיננסיים, הוא נחשף לשלל סכנות כשהנפוצה בהן היא יציאת התזרים מאיזון תוך זמן קצר.

הרבה פעמים אנו נפגשים עם בעלי עסקים שלא מבינים לעומק את המשמעות של צעדים שונים שהם ביצעו לטובת ההתייעלות העסקית שלהם, מה שפגע ביכולת שלהם בפועל לנצל את ההזדמנות כדי להתעלות על ההישגים עד כה ולהביא להתפתחות ולעשייה טובים יותר. כאשר העסק נהנה מגיבוי בנושאים הללו, הוא זוכה לשקט נפשי מוגבר לגבי פעולותיו ויודע כיצד לבצע אותם מתוך חשיבה נכונה על התזרים וההשלכות של כל מהלך.

על סמך כל אלה, ברור שלליווי הפיננסי תהיה תועלת רבה לכל עסק, בכל זמן והוא בהחלט איננו מותרות. הוא רלוונטי גם לתקופות של שגשוג שבהן העסק צריך להבטיח הקצאת משאבים נכונה שלא מסכנת את העסק אלא מייעלת תהליכים וגם לתקופות של שפל קשה בהן העסק צריך להיחלץ בשיניו ממשבר מסוים שפגע בו כלכלית.

ניתן לסכם שהליווי כשלעצמו הוא רכיב חיוני בכל עסק, שמספק תועלות משמעותיות ביותר. עסקים שמזדרזים לפנות לליווי פיננסי רק בשעת משבר כשהעסק כבר נמצא בסכנה, מגלים לא פעם עד כמה ארוכה הדרך עד ליציאה ממנו ועד כמה קל היה להימנע מאותו משבר, אם הם רק היו יוצרים לעצמם תוכנית פיננסית שכוללת ליווי מלא לעמידה בה.

כשהעסק מתנהל כראוי, הוא גם פחות סובל מעלויות שכרוכות בכיבוי שריפות או בכיסוי על נזקים כתוצאה מהתנהלות כלכלית לקויה. הוא מצליח לשמור בעקביות על ההכנסות והרווחים וזאת תוך זיהוי של הזדמנויות עסקיות שיביאו לשגשוג טוב יותר ושניתן לחטוף אותן בשתי ידיים מבלי להסתכן.

 

ליווי פיננסי לעסקים במשבר

בעלי עסקים שחיים את העסק שלהם ומעורבים בו מאוד, מסוגלים "להריח" בעיה כספית מקילומטרים. חלקם הגדול מתעלמים למרבה הצער מנורות האזהרה שנדלקו בנושא ומרגישים שהם יכולים להתגבר על זה לבד. אך כשהתקציב אוזל ומקורות המימון לא מוכנים להושיט יד לסיוע, כבר קשה להמשיך לעצום עיניים ודרושות פעולות אקטיביות שיסייעו לעסק לצלוח את המשבר.

 

שאלות אישיות שכדאי לשאול

כדי שתוכלו להחליט האם גם אתם זקוקים לליווי פיננסי מקצועי, שווה לשקול את תשובותיכם לשאלות הבאות:

 

האם התזרים שלכם מתנהל מעצמו?

התזרים הוא דם העסק, אך רבים שוכחים שהוא צריך ניהול אקטיבי. יש לתכנן את תהליכי ההשקעה והרכישה, לנהל גבייה, לעקוב אחר ההוצאות וההכנסות ולעמוד ביעדים שנקבעו להם. כסף איננו חומר סבלני והוא לא יגיע רק כי אתם מאמינים שהוא יגיע. יש צורך לתכנן לטווח הארוך את כל צפי ההוצאות וההכנסות ולמזער כמה שיותר את ההפתעות הבלתי צפויות שכל עסק חווה מעת לעת.

 

האם אתם חשים בנוח להתנהל מול הבנק?

אם שיחת הטלפון מהבנקאי מקפיצה אתכם, אתם חשים במועקה ביום סידורים וחוששים להתנהל מול הבנק, סימן שאתם לא מתנהלים פיננסית באופן הרצוי. ליחסים עם הבנק יש חשיבות עצומה בהצלחה העסקית שלכם ולכן במסגרת הליווי מתבצע גם אימון וליווי בהתנהלות מול הבנק.

 

האם תוכלו לומר כאן ועכשיו מהן העלויות הקבועות והמשתנות בעסק?

כל עסק משלם הוצאות קבועות על חשמל, רכבים, ציוד משרדי, שכירות ועוד. אלא שאת חלק מההוצאות הללו אפשר להוזיל וצריך לשאוף לכך באופן תדיר למדי. כמעט תמיד קיימת דרך להקטין עוד מהעלויות וככל שמתבצע ניהול טוב יותר של התקציב שכל מחלקה בארגון דורשת, כך העסק חוסך לאורך זמן ובאופן משמעותי.

 

האם אתם שולטים בתורת התמחור?

תמחור הוא נקודה רגישה מאוד אצל בעלי העסקים, שכן הם מאמינים שהעלויות שנקבעו על ידם הן העלויות האופטימליות על סמך מאפייני העסק ופעילותו. אלא שתמחור הוא לפעמים גם מצב דינמי: אולי עלויות הייצור התייקרו מאז הקמתכם?

האם ייתכן שההיצע בשוק שאתם מכוונים אליו כבר השתנה? האם המיצוב שלכם נפגע כתוצאה מתמחור לא ריאלי? הליווי הפיננסי מציע הדרכה לתמחור מוצרים ושירותים באופן מדויק על מנת למקסם רווחים ומבלי להבריח החוצה את הלקוחות.

 

מלווים אתכם להצלחה

משרד הייעוץ העסקי MVP מעניק ליווי פיננסי לעסקים קיימים ובהקמה ומעמיד לרשותכם את כל הכלים הנדרשים כדי להפגין רווחיות, לשחרר תקיעות קיימת ולהתחיל לשגשג. במסגרת התהליך אנו עוברים על כל החלקים בעסק ומביאים לשולחן את כל התובנות וההצעות לשיפור והתייעלות, גם בתחומים נוספים כמו שיווק ומכירות, מיומנויות ניהול, אסטרטגיה ופיתוח עסקי.

יחד נוכל לראות את העסק באור חדש ושונה, לזהות את הרווחיות האמיתית הגלומה בו ולבצע כל שינוי נדרש כדי שתתניעו את העסק ותתחילו לצמוח.

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
מידע נוסף בנושא