ייעוץ עסקי לחברות MVP

הסדר חוב

אם יש לכם עסק בחובות אבל אתם מעדיפים להימנע מהליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל) – שווה לקרוא מה שיש לנו לומר בנושא ולהבין כיצד ליצור הסדר חוב שיעמיד אתכם על הרגליים מחדש אחרי שתשלמו את כל חובותיכם.

 

הסדר חוב ומהותו בחוק

אם תפנו להגדרת הסדר חוב בויקיפדיה, תגלו שמדובר באירוע משפטי שבו תנאי החוב משתנים לטובתו של החייב. בפועל זהו מצב שבו אדם יחיד או חברה יכולים לשפר את מצב הנזילות שלהם אם הם ידונו מחדש בגובה החוב, פריסתו או מועד התשלום שלו ויגיעו להסכם חוזי בנושא.

בדרך כלל הסדרי החוב מבוצעים מחוץ לבית המשפט ובאופן עצמאי ויזום מול הנושים, אך הוא גם מתאפשר במסגרת הליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל לשעבר).

חשוב להבהיר שחברה עשויה לצבור חובות בעקבות אינסוף תרחישים ומצבים, מול מגוון רחב של סוגי נושים (לקוחות, ספקים, עובדים, שותפים, גופים פיננסיים כמו הבנק ועוד) ובהיקף כספי משתנה. לכן היא לא בהכרח תידרש להליכי חדלות פירעון ובהיערכות כלכלית נכונה שתבוצע מול יועץ פיננסי ממולח, היא תוכל להסדיר את חובותיה ולצאת מהבוץ תוך הימנעות ממצבים חוזרים או צבירת חובות שתביא לקריסתה.

 

כיצד להסדיר חוב של חברה?

אם חברתכם נקלעה לחובות ואתם מרגישים שאתם "רודפים אחרי הזנב של עצמכם" בניסיון לשלם אותם, דעו שמצבכם פתיר ואפילו מהר יותר ממה שחשבתם. הפתרון הפשוט ביותר הוא ליצור קשר עם בעלי החוב ולהגיע מולם לפשרה. הדבר יכול להתבצע תוך בחינה של הגורמים הנכונים ביותר למאמצי ההידברות: בעלי החברה, מנהל בכיר, עורך דין מטעמה וכיוצ"ב.

חשוב שהגורם שמנהל את ההסדר יהיה אדם אמין ומקצועי שניתן לסמוך עליו שיגיע לפשרה או סיכום כלשהו בנוגע לחוב. כאמור, ניתן לפעול להקטנתו או לקבוע מועדי תשלום ופריסה על פי יכולתו של העסק.

אם הצדדים הגיעו לפשרה בנושא, כמובן שכעת העסק מוכרח לעמוד בהתחייבות שסיפק ולהסדיר את חובותיו כנדרש. אחרת, הצד הזוכה יוכל לפתוח בהליכים משפטיים שעלולים להכניס את החברה בלית רצון לחדלות פירעון ובמקרים קיצוניים ביותר גם להביא לפירוקה.

 

הסדר חוב במסגרת חדלות פירעון

תוכנית חדלות פירעון ושיקום כלכלי שהונהגה כשינוי גורף לתוכנית פשיטת הרגל המנדטורית, היא הליך של 4 שנים, בו החברה תוכל לשלם מידי חודש לקופת חדלות הפירעון ותיאלץ להיפרד במקביל מנכסים חשובים שצברה.

סיבה זו כשלעצמה היא אחת הרתיעות הגדולות ביותר של חברות מפני ההליך, אך יחד עם זאת, במתכונתו החדשה הוא מוכוון יותר להבראה כלכלית ולכן איננו מותיר אחריו את העסק עם אותות קלון ומוניטין בעייתי.

חברות שיבצעו את ההליך צפויות להסדיר את חובותיהן באופן שבו סך כל החובות נאספים לכדי קופה אחידה. במועד פתיחת ההליכים נעצרים גם כל הליכי הגביה כנגד העסק, כך שהוא יתפנה להסדרת חובותיו לקופה, בפיקוח צמוד של נאמן הממונה מטעם בית המשפט על ההליך שעוברת החברה.

כאן המקום לציין שמבחינה משפטית חברות נדרשות לשיתוף פעולה מלא עם אותו הנאמן, אחרת הן יפגעו בסיכויים שלהן לסיים את ההליך וימשיכו לשלם את החוב על ריביותיו לאורך זמן משמעותי בהרבה.

הסדר חוב
הסדר חוב

בקשת הסדר חוב לבית המשפט

חברות רשאיות להגיש גם בקשה לבית המשפט להסדר נושים. בקשה זו כוללת את כל הצדדים המעורבים, היקף החוב עבור כל אחד מהם והצעה אפשרית לסילוק החובות מולם. השופט שעובר על הבקשה, מחליט האם להעביר את הצעתה של החברה לנושים כדי שיתנו את הסכמתם או אי הסכמתם להצעה מהחברה. במקביל, הוא ימנה נאמן להסדר בין החברה לנושיה שתפקידו לוודא שכל נושה הגיב להצעה ולגבש את הפתרון.

אם החברה נתקלת בסירוב גורף, באפשרותו של בית המשפט לקבוע כניסה לחדלות פירעון, אך הוא יכול גם לאשר את ההצעת ההסדר בכל מקרה, כל עוד היא מטיבה עם בעלי החוב לעומת החלופה של חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

 

כשהחברה נמצאת בצד שחייבים לו

גביית חובות עובדת לשני הכיוונים וכפי שאתם מבינים, לא תמיד החברה או העסק נמצאים במצב שבו הם אלו ששואפים להסדר חובות, אלא שישנם מי שחייבים להם. גביית חובות יעילה, שמנוהלת כראוי, מביאה לחוסן עסקי מוגבר ולהתייעלות תזרים המזומנים. אז מתי חשוב לפעול כדי למנוע הידרדרות בצבירת חוב?

כל עסק נתקל בתופעה של הלקוח שאיננו מוכן לשלם: לקוח או גוף עסקי אחר שמסרב לשלם עבור השירות או המוצר שהעסק סיפק לו ואף מתנער ממחויבותו לשלם באי אילו טענות. כחברה אתם גם מכירים היטב את סיטואציית החשבוניות שלא שולמו במועד, את השיקים החוזרים ואת ביטול העסקאות בכרטיס אשראי – כל אלו אף התעצמו לאור משבר הקורונה וייתכן שפגעו קשות בפעילותכם העסקית.

סיבה זו היא זרז הגיוני מספיק כדי להתייחס לדרכי זיהוי הנורות האדומות – אותם סימנים מוקדמים שרומזים לבעל העסק על קשיי גבייה. זה יכול להיות שינוי בדפוס ההזמנות מהלקוח, למשל ירידה או עלייה מאוד חדה ופתאומית בהיקף ההזמנה, לקוחות שדיווחו לכם שאיבדו את החשבונית, לקוחות שהתעלמו מפניות חוזרות ונשנות לגבי חיובים, לקוח שפיטר עובדים בהיקף משמעותי ולמעשה כל שינוי "בצד השני" שזיהיתם.

אם הבחנתם בנורה אדומה שכזו, עליכם להביא בחשבון את הקושי האפשרי בגבייה מול אותו גורם. למעשה, הסיכוי לגבות חוב הולך ופוחת ככל שחולף זמן רב יותר ולכן רצוי שלא תמתינו בנושא ותשאפו ליצירת הסדר חוב שיקל על שני הצדדים בנושא.

וכאן טמון כוחו של הייעוץ הכלכלי והעסקי, שיוכל לספק לכם נתונים בנוגע לכסף "על הרצפה" שטרם נגבה והשפעתו על התזרים הנוכחי ואת כל האפשרויות לפתרון מול החייבים לכם. כמובן שבמידת הצורך ובהתאם לחוק תוכלו להפעיל מנופי לחץ באמצעות הליכים משפטיים, אך ניסיונות להגיע קודם לכן להסדר חוב מול החייבים לכם יכולים לקצר משמעותית את תהליך קבלת הכספים ולפטור אתכם מבירוקרטיה מתישה.

יועץ מקצועי שמתמחה בליווי החברה בתהליכי גבייה, תביעות להרמת מסך, ניהול משא ומתן להסדרי חוב והליכים בהוצאה לפועל ובתי המשפט יוכל לסייע לכם לשכלל את ארגז הכלים של העסק ולהתייעל גם בסוגיה הזו.

מטרת העל היא שתקבלו את הסכום הכספי שחייבים לכם, אך זו איננה המטרה היחידה: גבייה מלמדת המון על טיב הפעילות, על רמת הניהול וגם על כושר התייעלותה של החברה, שכן כסף שנשכח מאחור מונע ממנה לצמוח ולהתפתח בהתאם לתוכנית הכלכלית והעסקית שהוגדרה מראש.

 

אנחנו ב-MVP איתכם גם כשקשה

אין ספק שיש אי נעימות בגביית חובות או תשלום חובות, אך בין אם אתם בצד החייב ובין אם בצד שחייבים לו, רצוי להסתכל על הסדר חוב כתהליך של שימור זכויות עבור שני הצדדים שבו הם מגיעים לפירעון החוב ולמעשה מגשרים על הפער הכלכלי שנוצר.

כחברה ותיקה ומנוסה המעמידה לרשותכם את טובי המומחים העסקיים והכלכליים, נוכל ללוות אתכם בתהליכי הסדרת חובות בכל המישורים הקיימים, לבחון את יעילות ההליך המתבצע ולמצוא דרכי פעולה מתאימות למצב, כך שתוכלו להמשיך להתנהל כראוי וללא פגיעה. צרו קשר עכשיו ונשמח לפגוש אתכם.

ייעוץ עסקי לחברות MVP

אם. וי .פי בי הינו משרד לייעוץ עסקים מהמובילים בארץ בניהולם של סבינה בירן וג'קי אהרן.

לוקחים את העסק שלך
צעד אחד קדימה!

השירותים שלנו
מידע נוסף בנושא